CYNKOWANIE OGNIOWE

Cynkowanie ogniowe stanowi najlepszą ochronę wyrobów z żelaza i jego stopów przed korozją. W przypadku miękkich metali stanowi także ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Czym jest cynkowanie ogniowe?

Cynkowanie ogniowe to proces nakładania mechanicznie wytrzymałej powłoki cynku na stal, który polega na zanurzeniu odpowiednio przygotowanych wyrobów stalowych w kąpieli płynnego cynku, poprzedzony fazą przygotowania wyrobów poprzez odtłuszczanietrawienie i topnikowanie:

 • Odtłuszczanie ma na celu usunięcie z powierzchni metalu zatłuszczeń powstałych w trakcie procesu produkcji, podczas transportu czy podczas przechowywania
 • Trawienie ma na celu usunięcie wszelkich substancji niemetalicznych, takich jak rdza czy zgorzelina
 • Topnikowanie ma na celu zapewnienie prawidłowego przebiegu reakcji chemicznych, które mają miejsce podczas procesu cynkowania

Cynkowanie galwaniczne – zalety

Cynkowanie galwaniczne to metoda zabezpieczająca stal przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz korozją, wykorzystująca inne procesy chemiczne niż cynkowanie ogniowe. Powłoka powstająca w wyniku cynkowania galwanicznego jest cienka i gładka, przez co mniej odporna na uszkodzenia. Cynkowanie galwaniczne świetnie sprawdzi się w przypadku cynkowania elementów dekoracyjnych.

Cynkowanie galwaniczne pozwala na zabarwienie powłoki już podczas procesu cynkowania – finalnie można wykonać cynkowanie na czarno lub cynkowanie na żółto lub oliwkowo. Ma to duże znaczenie w przypadku cynkowania takich elementów jak wyposażenie w elementach wyposażenia wnętrz oraz elementach ozdobnych stosowanych w ogrodach czy mebli miejskich.

Na czym polega cynkowanie galwaniczne?

Cynkowanie galwaniczne to proces, który charakteryzuje zastosowanie procesu elektrolizy – w jego przypadku źródłem niezbędnego napięcia jest prąd elektryczny. Powierzchnia cynkowanego metalu musi zostać uprzednio dokładnie odtłuszczona, a następnie poddana procesowi trawienia. Dzięki tym czynnościom dochodzi do usunięcia korozji. Tak przygotowany materiał jest poddawany cynkowaniu galwanicznemu.

Dodatkową zaletą cynkowania galwanicznego jest możliwość zabarwienia stali, już na etapie cynkowania – na kolor żółty, oliwkowy lub czarny. Jest to szczególnie istotne gdy cynkowanie galwaniczne jest wykorzystywane na elementach ozdobnych, takich jak meble miejskie czy w przypadku elementów wyposażenia wnętrz. Warstwa ochronna, która powstaje poprzez cynkowanie galwaniczne jest cienka, gładka i jednolita, co wpływa na efekt wizualny. Niestety powierzchnia stali nie jest chroniona tak dobrze przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją jak w przypadku cynkowania ogniowego.

Na czym polega cynkowanie stali?

Cynkowanie stali polega na wytworzeniu stopu żelaza z cynkiem /na linii styku/, dzięki czemu powłoka jest trwała i odporna na działanie środowiska oraz uszkodzenia mechaniczne. Stop żelaza z cynkiem nawet po uszkodzeniu powłoki zabezpiecza wyrób przed korozją, dlatego cynkowanie stali jest takie efektywne.

W jakich warunkach sprawdzą się elementy cynkowane?

Powłoki cynkowe, są obojętne dla środowiska, mogą być stosowane w każdych warunkach – świetnie sprawdzają się w przypadku ich stosowania w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, a także na zewnątrz. Bez problemu można także stosować je przy elementach mających kontakt z wodą, której temperatura nie przekracza 60 °C.

Cynkowanie ogniowe nie sprawdzi się w przypadku warunków kwaśnych i silnie alkalicznych.

Cynkowanie ogniowe – zalety

Największą zaletą powłoki cynkowej jest to, że chroni stal przez wiele lat, a przy tym nie wymaga konserwacji. Jej średnia trwałość wynosi kilkanaście lat – w sprzyjających warunkach powłoka cynkowa jest bardzo trwała i nawet po 40-50 latach eksploatacji będzie zapewniała ochronę stali. Dzięki temu, że cynkowanie ogniowe przez wiele lat zapewnia ochronę przed korozją, jest to rozwiązanie wyjątkowo ekonomiczne. Koszt który ponosi się na początku, w porównaniu do okresu trwałości efektów cynkowania, jest stosunkowo niski, a wręcz znikomy.

Cynkowanie cennik

Jeżeli chodzi o cynkowanie cena zależna jest od wielu czynników – od wielkości cynkowanych elementów, sposobu cynkowania (cynkowanie ogniowe, cynkowanie galwaniczne), dlatego każde zamówienie jest wyceniane indywidualnie. Koszt cynkowania w porównaniu z okresem ochrony jaki zapewnia, jest z pewnością jest niski.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak Duplex, cynkowanie może być jeszcze efektywniejsze. Dodatkową zaletą pokrywania stopu powłokami lakierniczymi i malarskimi jest możliwość nadania powłoce cynkowej pożądanych walorów estetycznych.

Dodatkową zaletą powłoki cynkowej jest możliwość pokrycia powłokami lakierniczymi i malarskimi w celu nadania pożądanych walorów estetycznych.

„DUPLEX” – najlepsza technologia zabezpieczenia

Duplex – to nowoczesny system zabezpieczenia antykorozyjnego stosowany w naszej firmie. Polega na połączeniu antykorozyjnego działania powłoki cynkowej z walorami dekoracyjnymi powłok malarskich. System ten zapewnia czas efektywnej ochrony antykorozyjnej średnio dwukrotnie dłuższy od sumy trwałości samej powłoki cynkowej i powłoki malarskiej.


Dane technologiczne

 • Udźwig suwnic  do 10 ton
 • Nowoczesny piec cynkowniczy
 • Pełna automatyzacja linii technologicznej
 • Precyzyjne odtłuszczanie materiału
 • Pasywacja akrylowa
 • Możliwości produkcyjne 220 ton/dobę

Wymiary wanny cynkowniczej


Cynkowanie wysokotemperaturowe (wirówka)

 • Udźwig suwnicy do 4 ton
 • Nowoczesna dwufunkcyjna linia cynkowania
 • Cynkowanie wyrobów drobnych w bębnach na automatycznej linii wraz z odwirowaniem
 • Cynkowanie metodą tradycyjną na zawieszkach i trawersach z możliwością stosowania wyższych temperatur kąpieli cynkowej
 • Zakres temperatur 450-500 °C
 • Pasywacja akrylowa

Wymiary wanny:

– 4000 mm długość
– 1600 mm szerokość
– 2200 mm głębokość

Gwarancja

W przypadku cynkowania okres gwarancji uzależniony jest od stopnia agresywności środowiska, w którym w/w konstrukcja będzie składowana, montowana i eksploatowana według zasad określonych w poniższej tabeli:

 Zagrożenie korozyjne i kategoria korozyjności wg PN-EN ISO 12944-2
 Zagrożenie Korozyjne Kategoria korozyjności Okres gwarancji
Bardzo małe obciążenie korozyjne C1 7 lat
Małe obciążenie korozyjne C2 7 lat
Średnie obciążenie korozyjne C3 6 lat
Duże obciążenie korozyjne C4 4 lata
Bardzo duże obciążenie korozyjne C5-I 3 lata
Bardzo duże obciążenie korozyjne C5-M 2 lata

Jeśli są Państwo zainteresowani naszymi usługami, zapraszamy do naszej cynkowni:

METALTECH – Ciechanów
Cynkownia Ogniowa

ul. Mleczarska 22
06-400 CIECHANÓW
woj. mazowieckie

Jeśli chcą Państwo zorientować się, ile kosztuje cynkowanie konkretnych elementów/konstrukcji stalowych, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem:
tel. +48 23 674 15 27

This post is also available in: ENDEFRRU

  Imię i nazwisko (wymagane) *

  Email (wymagane) *

  Telefon

  Temat

  Treść wiadomości

  PolandEnglishGermanFrenchRussia